Website Title
  Polskie Stowarzyszenie Użytkowników i Przyjaciół Koni Roboczych
oraz Konnych Producentów Żywności Ekologicznej im. prof. Ewalda Sasimowskiego
Website Title
  
O założycielu naszego Stowarzyszenia

Prof. dr hab. dr honoris causa Ewald Sasimowski

założyciel Polskiego Stowarzyszenia Użytkowników i Przyjaciół Koni Roboczych
oraz Konnych Producentów Żywności Ekologicznej

Dnia 16 kwietnia 2012 roku zmarł Prof. dr hab. dr honoris causa Ewald Sasimowski, założyciel Polskiego Stowarzyszenia Użytkowników i Przyjaciół Koni Roboczych oraz Konnych Producentów Żywności Ekologicznej, którego był prezesem do 2009 r. Stowarzyszenie w 2009 r. przyjęło imię Profesora Ewalda Sasimowskiego. Był on wybitnym hipologiem, pasjonatem koni, wychowawcą wielu pokoleń naukowców i praktyków, wielkim patriotą, niezwykłym człowiekiem pełnym dobroci i życzliwości.

Pracę i karierę naukową do tego stopnia poświęcił koniom, że swoje wspomnienia zatytułował „Moje życie z końmi”. Urodził się 23 lipca 1923 r. w Borowiu koło Garwolina. Ojciec Profesora, Aleksander Sasimowski był znanym społecznikiem, wieloletnim dyrektorem miejscowej szkoły, która obecnie nosi jego imię, podobnie jak jedna z ulic w Borowiu. Przyszły Profesor uczęszczał tu do szkoły powszechnej, następnie do Państwowego Gimnazjum w Siennicy, a w okresie drugiej wojny światowej na tajne komplety. Aby uniknąć wywózki do Niemiec, pracował w gospodarstwie rolnym ojca, przy czym posługiwał się końmi. Wzięty na podwody, w czasie powstania warszawskiego ocalał dzięki doskonałym umiejętnościom powodowania koniem. Egzamin dojrzałości zdał 7.06.1945 r. Ukończył studia na Wydziale Rolnym Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Był studentem, a od 1946 r. równocześnie młodszym asystentem nestora polskiej zootechniki, prof. Romana Prawocheńskiego seniora w Katedrze Ogólnej Hodowli Zwierząt. W latach 1948 - 1953 pracował w Stadzie Ogierów w Białce koło Krasnegostawu na stanowisku zastępcy i p.o. dyrektora. Na pamiątkę tej pracy zawsze używał nakrycia głowy pracowników Stada – furażerki.


Całą swoją dalszą pracę zawodową związał z lubelską uczelnią. W 1953 r. został zatrudniony jako starszy asystent w Katedrze Szczegółowej Hodowli Zwierząt nowo utworzonego Wydziału Zootechnicznego funkcjonującego początkowo przy UMCS, później w Wyższej Szkole Rolniczej, następnie przekształconej w Akademię Rolniczą (obecny Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie). Stopień doktora nauk rolno-leśnych uzyskał na podstawie obrony rozprawy doktorskiej dotyczącej monografii konia garwolińskiego, lokalnego typu koni wytworzonych w rejonie rodzinnego Garwolina. Będąc zwolennikiem standaryzowanej oceny ogierów w próbach polowych, opracował metodykę i sprzęt do prób użytkowości ogierów w zaprzęgu, które przez wiele lat były obowiązujące dla wszystkich ras koni w Polsce. Było to podstawą do uzyskania w 1962 r. stopnia naukowego docenta (obecnie dr. habil.) nauk rolniczych w zakresie hodowli zwierząt w Wyższej Szkole Rolniczej w Poznaniu. W 1969 r. otrzymał tytuł profesora nadzwyczajnego, a w 1975 r. profesora zwyczajnego. Przez dziesięciolecia pracy jako nauczyciel akademicki przekazywał swoją rozległą wiedzę i miłość do koni tysiącom studentów Wydziału Zootechnicznego i Weterynaryjnego.


Prof. dr hab. dr hc. Ewald Sasimowski był naukowcem i praktykiem, uznanym autorytetem w środowiskach naukowych i hodowlanych zajmujących się końmi. Trudno wymienić Jego nieocenione zasługi dla hipologii. W latach 1981-1990 był koordynatorem badań hipologicznych w Polsce. Zainteresowanie Profesora dotyczyły hodowli, użytkowania i żywienia niemal wszystkich ras koni w kraju. Objął opieką naukową hodowlę koników polskich w Roztoczańskim Parku Narodowym i w ten sposób doprowadził do jej wielkiego rozwoju. Był inicjatorem ostoi konia biłgorajskiego w Lasach Janowskich. Na przełomie lat 70. i 80. ubiegłego wieku rozpoczął doświadczalną hodowlę pierwszej polskiej rasy kuców, które od miejsca swego powstania otrzymały nazwę „felińskie”. Kuce te znane są obecnie w całym kraju, populacja liczy ponad 1000 osobników, w Polskiej Księdze Kuców prowadzony jest dział ich hodowli, a przy Lubelskim Związku Hodowców Koni funkcjonuje Koło Hodowców Kuców Felińskich.

Prof. dr hab. dr hc. Ewald Sasimowski był autorem 322 publikacji, w tym 132 prac oryginalnych, 21 podręczników, broszur i skryptów, autorem bądź współautorem 10 patentów i wzorów użytkowych. Jego podręcznik „Zarys szczegółowej hodowli zwierząt” został wydany również w języku angielskim. Wypromował kilkudziesięciu magistrantów, 10 doktorów, a pięcioro jego wychowanków zostało profesorami.

Pełnił najwyższe funkcje na lubelskiej uczelni i w kraju: w latach 1963-1977 był kierownikiem Zakładu Hodowli Koni, 1969-1985 dyrektorem Instytutu Hodowli i Technologii Produkcji Zwierzęcej, 1964-1969 dziekanem Wydziału Zootechnicznego, a w latach 1969-1972 rektorem uczelni. Był członkiem Centralnej Komisji Kwalifikacyjnej ds. Kadr naukowych, Przewodniczącym Komitetu Nauk Zootechnicznych PAN, prezesem Polskiego Towarzystwa Zootechnicznego.

Jako kierownik i dydaktyk był wymagający, ale na wskroś życzliwy i zainteresowany rozwojem naukowym podwładnych oraz ich problemami. Sam był „tytanem pracy” najwięcej wymagając od siebie. Jego popularnym powiedzeniem było „…nie meldować o trudnościach – meldować o wykonaniu zadania”. Inne, bardziej przyjemne, brzmiało „….dziękuję w imieniu koni (lub służby)”. Był człowiekiem skromnym i doskonale porozumiewał się zarówno z osobistościami, jak i rolnikami czy pracownikami fizycznymi, z którymi stykał się w pracy zawodowej i społecznej.


Poza aktywnością naukową udzielał się szczególnie w organizacjach i zespołach związanych z hodowlą koni: był współorganizatorem i przez 18 lat prezesem Lubelskiego Związku Hodowców Koni, wiceprezesem Polskiego Związku Hodowców Koni, przewodniczącym Zespołu Hodowli Koni Rady Naukowej Ministerstwa Rolnictwa i wieloletnim członkiem tego Zespołu. Profesor Ewald Sasimowski był autorytetem w środowisku hipologów również za granicą. Posługiwał się językiem niemieckim, rosyjskim i angielskim. Nawiązał liczne bezpośrednie i korespondencyjne kontakty z naukowcami i praktykami z zakresu hodowli i użytkowania koni zarówno w Zachodniej Europie i Ameryce Północnej, jak i byłym Związku Radzieckim. W czasie konferencji naukowych i innych wyjazdów poznał wiele zagranicznych stadnin koni i ośrodków badawczych. Był wiceprzewodniczącym Komisji Produkcji Koni Europejskiej Federacji Zootechnicznej.

W uznaniu zasług w 1991 r. Profesorowi Ewaldowi Sasimowskiemu przyznano tytuł doktora honoris causa Akademii Rolniczej w Lublinie. Ponadto został odznaczony Krzyżem Kawalerskim i Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski, Medalem im. Tadeusza Vetulaniego, Medalem im. Michała Oczapowskiego. Był honorowym członkiem Komitetu Nauk Zootechnicznych PAN i Polskiego Towarzystwa Zootechnicznego.

Zawsze był bezgranicznie oddany i zaangażowany w ideę budowania Polski. W swoim życiorysie napisał, że nigdy nie należał do żadnej partii. Gdy w latach 70. władze pozbawiły PZHK rzeczywistych praw prowadzenia pracy hodowlanej, na znak protestu zrezygnował z funkcji prezesa Lubelskiego Związku. W ostatnim dwudziestoleciu ubolewał nad trwonieniem dorobku Polski z czasów PRL. Będąc na emeryturze nie wycofał się z pracy, tylko służył dalej swoją wiedzą i umiejętnościami.


Profesor zawsze był niezwykle aktywny i pracowity. Lubił i bardzo cenił pracę fizyczną. Kuce felińskie hodował również prywatnie. Na lato wyjeżdżał do rodzinnego Borowia z koniem, a w Lublinie utrzymywał w obejściu domowym kuce i różnorakie małe zwierzęta: kozy, owce, gołębie, szynszyle, psy. Mimo swojej pozycji i wieku bardzo chętnie osobiście obsługiwał konie i użytkował w pojazdach i na roli. Obcowanie z nimi i obsługa zawsze dawały mu radość i energię. Do ostatnich lat również uprawiał ogródek. Profesorowi E. Sasimowskiemu szczególnie na sercu leżał los rolników i polskiej wsi. Z myślą o nich założył w 2003 r. nasze Stowarzyszenie. Przez siedem lat był jego sercem, mózgiem i główną siłą wykonawczą. Dążył do tego, by mapa Polski pokryła się oddziałami Stowarzyszenia. Całą swą energię poświęcał propagowaniu jego idei, wydawaniu kwartalnika, organizowaniu pokazów koni roboczych. Miały to być nie konie mięsne, nie sportowe zaprzęgowe czy powozowe, lecz pracujące na roli i w lesie, zastępujące destrukcyjny wpływ ciągników. Ostatnio Profesor poparł również kampanię przeciw dopuszczeniu GMO w Polsce.

Do końca życia był zaangażowany w sprawy hodowli koni, kontaktował się z wieloma hodowca-mi, czytał zagraniczne czasopisma dotyczące koni roboczych. Zmarł w wieku 89 lat. Pamięć i spuścizna po Panu Profesorze pozostaną na zawsze.


Autorzy:
Prof. dr hab. Anna Stachurska, Dr hab. Ryszard Kolstrung prof. nadzw UP

Strona główna
O nas
Aktualności
Magazyn 
Maszyny
Stowarzyszenie
Aktualności
Kalendarz imprez
Informacje
Skład Zarządu
Oddziały
Statut
    O założycielu
  Pliki do pobrania
Inne wydawnictwa
Galeria
Video
Linki

 

Napisz do Redakcji za pośrednictwem komunikatora GG

 

 

lub wypełniając formularz kontaktowy

 

 

 

 

PRZEGLĄDAJ WIDEO

----------------------

Portal Miłośników Zabytkowej Techniki Rolniczej  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  All Right Reserved © 2009